środa, 25 maja 2016

Studia prawnicze.

Zawsze marzyły Mi się studia prawnicze, podobnie, jak studia pod kierunkiem ratownictwa medycznego. Dziś o tych pierwszych.

Jako, że jestem już w takim, a nie innym wieku, raczej ( jeżeli kiedykolwiek w ogóle ) zdecyduję się na studia zaoczne. 

Żeby dostać się na kierunek studiów ' prawo ' na Uniwersytecie Łódzkim ( do którego mam       najbliżej ) należy : 
a) w przypadku kandydatów z nową maturą: kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez Uniwersytet Łódzki – oryginał świadectwa dojrzałości wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną kandydat ma obowiązek przedstawić do wglądu komisji rekrutacyjnej;
b) w przypadku kandydatów ze starą maturą: kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez Uniwersytet Łódzki – oryginał świadectwa dojrzałości wydany przez szkołę kandydat ma obowiązek przedstawić do wglądu komisji rekrutacyjnej
oraz
c) dwie fotografie zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych,
d) kserokopia dowodu osobistego.
1. Postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów legitymujących się nową maturą polega na wyliczeniu punktów na podstawie świadectwa dojrzałości z przedmiotów określonych przy kierunku/specjalności studiów.
2. Do kwalifikacji brane są pod uwagę wyniki egzaminu pisemnego z egzaminu maturalnego z określonych przy poszczególnych kierunkach/specjalnościach przedmiotów na świadectwie dojrzałości. 
Ostateczny wynik w procesie kwalifikacyjnym stanowi suma wyników z przedmiotów określonych w kategoriach 1-3, uwzględniająca wynik na świadectwie dojrzałości oraz przeliczniki za każdy przedmiot.
3. Kategorie przedmiotów:
kategoria "1" - do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik  z przedmiotów wymienionych przy kierunkach/specjalnościach. Jeżeli kandydat posiada więcej niż jeden wynik (ma wynik z danego przedmiotu na dwóch poziomach albo ma wyniki z więcej niż jednego przedmiotu) do kwalifikacji będzie uwzględniany ten wynik, z którego kandydat uzyska więcej punktów po uwzględnieniu przeliczników. Wynik z przedmiotu wymienionego w tej kategorii jest wymagany na świadectwie dojrzałości.   Jego brak wyklucza możliwość ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek/specjalność. Przeliczniki podane są w pkt. 6.
kategoria "2" -  do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotów wymienionych przy kierunkach/specjalnościach. Jeżeli kandydat posiada więcej niż jeden wynik (ma wynik z danego przedmiotu na dwóch poziomach albo ma wyniki z więcej niż jednego przedmiotu) do kwalifikacji będzie uwzględniany ten wynik, z którego kandydat uzyska więcej punktów po uwzględnieniu przeliczników. Wynik z przedmiotu wymienionego w tej kategorii jest wymagany na świadectwie dojrzałości.  Jego brak wyklucza możliwość ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek/specjalność.   Przeliczniki podane są w pkt. 6.
kategoria "3" -  do przeliczenia uwzględniane są maksymalnie dwa wyniki z 2 różnych przedmiotów wymienionych przy kierunkach/specjalnościach. Jeżeli kandydat posiada więcej niż dwa wyniki (ma wyniki z tych przedmiotów na dwóch poziomach lub ma wyniki z więcej niż dwóch przedmiotów) do kwalifikacji będą uwzględniane te wyniki, z których kandydat uzyskał więcej punktów po uwzględnieniu przeliczników. Wyniki z przedmiotów wymienionych w tej kategorii nie są wymagane na świadectwie dojrzałości. Posiadanie wyników z przedmiotów tej kategorii daje dodatkowe punkty, ale ich brak nie wpływa na możliwość ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek/specjalność. Przeliczniki podane są w pkt. 6.
4. Jeżeli dany przedmiot wymieniony jest w kilku kategoriach - do przeliczenia punktów brany jest pod uwagę tylko raz - w sposób korzystniejszy dla kandydata.

PRAWO
Studia jednolite magisterskie (5- letnie) - niestacjonarne (zaoczne) 
Orientacyjny limit miejsc: 300
Kierunek zostanie uruchomiony, gdy zgłosi się co najmniej 40 osób.

Zasady przyjęć:
Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, a w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń zasady takie same jak na studia stacjonarne - kierunek prawo.

PRAWO
Studia jednolite magisterskie (5- letnie) - stacjonarne
Orientacyjny limit miejsc: 250
Kierunek zostanie uruchomiony, gdy zgłosi się co najmniej 80 osób.

Kategoria przedmiotu
Przedmioty
1
maksymalnie jeden (wymagany)
historia, geografia, matematyka
2
maksymalnie jeden (wymagany)
język polski*
3
maksymalnie dwa (nie wymagane)
język obcy, język łaciński i wiedza o kulturze antycznej, matematyka, WOS, geografia, historia

*dla obywateli polskich lub osób posiadających kartę Polaka, którzy zdali egzamin maturalny             w innym kraju, język zaliczony na egzaminie maturalnym

Koszt w Łodzi to 4700 zł za rok. W trakcie jednego roku jest 10 zjazdów.
W ramach profilu prawnokarnego są następujące przedmioty :
Prawo wykroczeń
Prawo karne wykonawcze
Kryminalistyka
Międzynarodowe prawo karne
Prawo karne skarbowe
Natomiast w ramach profilu cywilnoprawnego :
Wstęp do prawa międzynarodowego prywatnego
Prawo własności intelektualnej
Prawo ubezpieczeń społecznych
Prawo rolne
Prawo papierów wartościowych




W sumie nie wiem, kim dokładnie chciałabym być, czy adwokatem, czy prokuratorem, ale na pewno chciałabym kiedyś w przyszłości być prawnikiem.  Ciekawe, czy dałoby się łączyć ze sobą dwie aplikacje ( adwokacką i prokuratorską ). 
Niekoniecznie chciałabym te studia akurat w Łodzi, interesowałoby Mnie większe miasto, jak na przykład Kraków, Wrocław, czy Warszawa, albo Poznań. 
Chyba zdecyduję się na poprawę egzaminu maturalnego i spróbuję dostać się na takie studia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz