środa, 11 maja 2016

Akceptacja kolczyków i tatuaży w miejscu pracy oraz w środowisku społecznym

Czym jest akceptacja a czym tolerancja ?

Akceptacja - uznanie czegoś, aprobata, potwierdzenie czegoś, pogodzenie się z czymś, czego nie można zmienić, uznanie czyichś cech postępowania za zgodne z oczekiwaniami, a także formalna zgoda na jakieś działania, zwykle wyrażona podpisem na odpowiednim dokumencie i niekoniecznie wynikająca z ich pozytywnej oceny, także wyrażenie zgody przez osobę uprawnioną dla sposobu załatwienia sprawy lub aprobatę treści pisma.

Tolerancja - poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych.










Jak myślicie, czy kolczyki, tatuaże, albo inne ekstrawaganckie kwestie ( np. różowe włosy ) pomagają, czy też skutecznie przeszkadzają w znalezieniu pracy ?

Jedni przekonują, że osoba o kontrowersyjnym wizerunku może mieć problem ze znalezieniem pracy, inni - że taka oryginalność to sposób na wyróżnienie się w tłumie kandydatów.

Z pewnością poziom akceptacji ekstrawaganckiego wyglądu zależy od branży. Okazuje się, że kolorowe włosy, kolczyki w nietypowych miejscach i tatuaże nie dziwią w agencji eventowej, ale budzą kontrowersje w... szpitalu.

Tatuaże i piercing mogą być skutecznym „odstraszaczem” dla wszystkich pracodawców.                     W dzisiejszym świecie są to jednak tak powszechne zabiegi, że coraz częściej osoby z tatuażami czy kolczykami spotykają się ze społeczną akceptacją. Jeszcze jednak kilka lat temu znalezienie pracy, kiedy miało się dobrze widoczny tatuaż – mogło być niemałym problemem.

Dlaczego tatuaże odstraszają?

Tatuaże kojarzą się z dwoma rzeczami – przynajmniej starszemu pokoleniu. Po pierwsze – z obozami zagłady, gdzie w podobny sposób oznaczało się więźniów. Każda żywa osoba, dostawała swój numer, zamiast imienia, nazwiska i tożsamości. Numer ten wypalany był na ręce więźnia. Bez znieczulenia, bez dbałości o jakąkolwiek higienę. Tatuaż naznaczał.

Z drugiej strony, już później, tatuaże stały się widocznym oznaczeniem więźniów w więzieniach. Każdy „świeżak” otrzymywał tatuaż. Również rodzaj popełnionej zbrodni, czy zachowanie wobec współwięźniów, sprawiało, że dostawało się określony odgórnie tatuaż. Tatuowano w różnych miejscach, również tych bardzo widocznych – np. na czole czy na ustach. Z reguły jednak tatuaże zajmowały ręce, barki i szyję. Tatuaż mógł oznaczać: jestem zabójcą, świadczę usługi seksualne innym więźniom, czy jestem zdrajcą. Ludzie z tatuażami nie byli dobrze widziani na ulicy. W pracy tym bardziej. Nikt nie chciałby zatrudniać byłych więźniów.

Tatuaż i piercing w dzisiejszych czasach

W dzisiejszych czasach ludzie tatuują się z własnej woli, aby lepiej, ładniej – według nich – wyglądać. Tatuaże stają się pewnymi symbolami, częścią makijażu. Wzbudzają silne emocje tylko wtedy, kiedy są dobrze widoczne. Z piercingiem jest podobnie – kolczyki w uszach są już tradycyjną i naturalną częścią kobiecego wyglądu. Kolczyki umieszczane w brwiach, w nosie, na języku czy     w ustach – takie, które rzucają się na pierwszy rzut oka – traktowane są jednak, jako coś nieodpowiedniego.

Znalezienie pracy z tatuażem

Wszystko zależy jednak od rodzaju wykonywanej pracy i samego pracodawcy. Animator sztuki, sprzedawca w kiosku, czy informatyk – zawody tego typu nie wymagają odpowiedniego wyglądu. Ale zawód stewardessy, recepcjonisty, kelnera, maklera bankowego – wszystkie zawody, w których pracownik zmuszony jest do kontaktu z klientami, wymaga jednak pewnego dress code. W zawodach tego typu, eksponowanie swoich tatuaży czy nowych kolczyków może nie być najlepszym pomysłem. Szczególnie w trakcie rozmowy o pracę.

Ja osobiście uważam, że tatuaże i kolczyki można mieć, ale w granicach wszelkiego rozsądku. Można mieć na przykład tatuaż w jakimś miejscu, które w każdej chwili w razie wystąpienia takiej potrzeby można zakryć, ale nie na przykład na twarzy, itp. Chociaż podczas Swoich praktyk zawodowych spotkałam się z pewną osobą zajmującą dość poważne, godne szacunku stanowisko       i z tego, co odniosłam takie wrażenie, nie miała Ona żadnych kłopotów w pracy w związku                 z posiadanym tatuażem i zupełnie indywidualnym stylem bycia :)

Jakie jest Wasze ustosunkowanie względem obecności tatuaży i kolczyków w nietypowych ,          a jednocześnie bardzo rzucających się w oczy miejscach ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz