niedziela, 8 maja 2016

Dlaczego warto mieć w życiu własne zdanie ?

Dlaczego i czy w ogóle warto mieć w życiu własne zdanie ? To temat dzisiejszych Moich rozważań, a jednocześnie bardzo ważne pytanie, na które każdy człowiek powinien Sobie samodzielnie odpowiedzieć.

Uważam, że warto mieć własne zdanie, ponieważ dzięki temu wszyscy dookoła Nas, z Naszego otoczenia dowiedzą się, co dokładnie o czymś myślimy, czy coś Nam się podoba, czy też nie. Jednocześnie warto wspomnieć, że są tacy, którzy nie lubią wysłuchiwać opinii innych, natomiast niektórzy wręcz za Swój nadrzędny cel w wyborze czegokolwiek, podjęcia jakiejkolwiek decyzji uważają to, co inni powiedzą.

Posiadając własne zdanie wyróżniamy się z tłumu.

Odpowiedzmy Sobie teraz na pytania, czy lepiej jest w życiu podążać za większością przejmując wszelkie wzorce zachowania, czy może wypracowywać własny styl ? W jakich dziedzinach życia warto być wyjątkowym ? Czy przychodzi Nam to z łatwością czy jednak wymaga jakiejkolwiek odwagi ?

Odpowiadając, zawsze należy mieć własne zdanie, ale trzeba również cechować się umiejętnością słuchania innych o oraz należy mieć zdolności wypracowywania kompromisów.
Jednocześnie nie warto kierować się stereotypami, jak na przykład tym, że nauczyciel w szkole, czy pracodawca w pracy ma zawsze rację. 

Własne zdanie bardzo dobrze mieć, jednakże nie należy zapominać o należnym każdemu człowiekowi szacunku względem Jego osoby oraz względem przez daną osobę poglądów na określony temat.

Mnie, posiadanie własnego zdania oraz zdolność jego wyrażania ściśle kojarzy się z asertywnością.

Czym zatem jest asertywność ?
Z definicji asertywność to w psychologii termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw     w sytuacjach społecznych. Jest to umiejętność nabyta.
Asertywność nie oznacza ignorowania emocji i dążeń innych ludzi, lecz raczej zdolność do realizacji założonych celów mimo negatywnych nacisków otoczenia, racjonalną dbałość o własne interesy       z uwzględnieniem interesów innych. Asertywność to obok empatii podstawowa umiejętność wchodząca w skład inteligencji emocjonalnej.

Jak wyraża się asertywność, pod jakimi postaciami ?
Asertywność to:
  • umiejętność wyrażania opinii, krytyki, potrzeb, życzeń, poczucia winy,
  • umiejętność odmawiania w sposób nieuległy i nieraniący innych,
  • umiejętność przyjmowania krytyki, ocen i pochwał,
  • autentyczność,
  • elastyczność zachowania,
  • świadomość siebie (wad, zalet, opinii),
  • empatia,
  • stanowczość,
  • umiejętność samooceny.
Jaka powinna być osoba asertywna ?
Osoba asertywna ma jasno określony cel i potrafi kontrolować własne emocje, nie poddaje się łatwo manipulacjom i naciskom emocjonalnym innych osób. Osoba asertywna posiada umiejętność określania własnych oczekiwań i uczenia innych jak chce być traktowana.

Czym jest i na czym polega zachowanie asertywne ?
Zachowanie asertywne polega na uznawaniu, że jest się tak samo ważnym, jak inni, na reprezentowaniu własnych interesów z uwzględnieniem interesów drugiej osoby. Zachowanie asertywne oznacza korzystanie z osobistych praw bez naruszania praw innych.
Charakteryzuje postawę akceptacji siebie, szacunku do siebie i innych.
Postawa asertywna towarzyszy ludziom, którzy mają adekwatny do rzeczywistości obraz własnej osoby. Stawiają sobie realistyczne cele, dzięki czemu w pełni wykorzystują swoje możliwości,           a jednocześnie nie podejmują zbyt trudnych zadań, co ich chroni przed rozczarowaniem i krytyką otoczenia.
Człowiek asertywny swobodnie ujawnia innym siebie, wyraża otwarcie swoje myśli, uczucia, pragnienia. Czyni to w sposób uczciwy, bezpośredni, śmiało, bez paraliżującego lęku, akceptuje swoje ograniczenia, niezależnie od tego, czy w danej sytuacji udało mu się odnieść sukces, czy też nie. Potrafi odpowiedzieć nie, zażądać czegoś, co mu się należy, nie lęka się nadmiernie oceny, krytyki, odrzucenia. Pozwala sobie na błędy i potknięcia, dostrzegając swoje sukcesy i mocne strony. Gdy jest w centrum zainteresowania uwagi, potrafi działać bez niszczącego lęku. Akceptuje zmiany w sobie i innych. Potrafi się porozumieć z innymi, potrafi też dochodzić swych praw i egzekwować je.

Najogólniej rzecz ujmując, asertywność jest zdolnością do mówienia ' nie ', odmawiania, kiedy się     z kimś w jakiejś kwestii nie zgadzamy.



Ja osobiście staram się w miarę wszelkich możliwości zawsze, w każdej sytuacji na każdy temat mieć własne zdanie, niestety nie zawsze jest to możliwe do wykonania w całych stu procentach. 
A Wy, jak radzicie Sobie z zachowaniami asertywnymi ? Zawsze jesteście asertywni, czy pozwalacie na jakiekolwiek odstępstwa od tej reguły ?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz