piątek, 22 kwietnia 2016

Modne wybielanie zębów.

Zabieg wybielania zębów z zastosowaniem naświetlania oraz wysoko stężonego nadtlenku wodoru jest błyskawiczny i trwa mniej niż godzinę. Ważne jednak, aby przestrzegać zaleceń po zabiegowych, szczególnie w kwestii diety, która nie barwi zębów. W przeciwnym razie efekt może być błyskawiczny, ale nietrwały.
Przeprowadzenie zabiegu wybielania zębów samodzielnie kończy się wybieleniem przednich powierzchni zębów, natomiast przestrzenie między zębami pozostają ciemne, dając efekt ciemnych szpar między zębami. Całościowe i eleganckie wybielenie jest możliwe wyłącznie przez doświadczonego lekarza stomatologa, który kwalifikuje pacjentów powyżej 16 roku życia do zabiegu w oparciu o badanie kliniczne obejmujące wnikliwą ocenę stanu zdrowia tkanek zmineralizowanych zębów oraz ocenę szczelności istniejących wypełnień. Kwalifikacja do zabiegu wybielania powinna obejmować wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu ( alergia, ciąża, okres karmienia ), analizę nawyków żywieniowych, zapoznanie pacjenta 
z zaleceniami po zabiegowymi ( biała dieta, niepalenie tytoniu), jak również ocenę dyspozycyjności pacjenta. Zabieg wybielania musi być poprzedzony profesjonalną higienizacją, zabezpieczeniem ubytków próchnicowych oraz określeniem progu pobudliwości bólowej          
i żywotności zębów.
Proces wybielania jest reakcją utleniania, w której związek wybielający przekazuje elektron związkom redukującym, które są wybielane. Z chemicznego punktu widzenia, proces wybielania przebiega w sposób złożony, a główną rolę odgrywają w nim utleniające właściwości nadtlenku wodoru. Do wybielania zębów wykorzystywany jest nadtlenek wodoru i jako niestabilny rozpada się na wodę i tlen szczególnie pod wpływem naświetlania promieniami UV czy podwyższenia temperatury.
Prawidłowo prowadzone wybielanie powinno zakończyć się na tym etapie, czyli nie powinno przekroczyć punktu saturacyjnego. Jest szczególnie istotne, by lekarz stomatolog miał świadomość, kiedy należy przerwać proces wybielania po przekroczeniu punktu saturacyjnego, gdy utrata między pryzmatycznego matriksu jest większa, niż możliwy jeszcze do uzyskania, niewielki efekt wybielający. Przekroczenie tego punktu i kontynuacja procesu wybielania może prowadzić do degradacji substratu (matriks szkliwa) i w efekcie nawet do poważnych uszkodzeń szkliwa i zmiany struktury tkanek zęba. Dlatego zębów nie powinno się wybielać samemu ani powierzać swojego uzębienia osobom do tego nieodpowiednim.

Zębów nie można wybielić raz na zawsze. Przeprowadzony przez lekarza stomatologa profesjonalny zabieg wybielania pozwala na uzyskanie satysfakcjonującej pacjentów zmiany barwy zębów o kilka odcieni. Barwa zębów ulega stabilizacji po około dwóch tygodniach od zakończenia zabiegu wybielania i utrzymuje się w zależności od nawyków higienicznych i żywieniowych pacjentów od roku do trzech lat. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć jeśli chce się zachować piękny biały uśmiech.W przebiegu i po zakończeniu wybielania przeprowadzonego przez lekarza może wystąpić przemijająca samoistnie nadwrażliwość termiczna zębów lub ból zębów, co niesie za sobą potrzebę chwilowego przerwania zabiegu lub przeprowadzenia dodatkowo zabiegów fluoryzacji zębów. Ryzyko wystąpienia tych objawów zależne jest od zarówno od indywidualnych predyspozycji pacjenta jak i od używanego do wybielanie sprzętu. Światło zimne, jakie emitują lampy LED, zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zabiegu. Cena, którą przychodzi pacjentowi zapłacić za komfort, bezpieczeństwo i profesjonalizm zabiegu pod okiem dentysty, nie jest wysoka.
Nie każdy może się poddać zabiegowi wybielania zębów. Na szczęście jednak lista przeciwwskazań jest krótka:
Wiek poniżej 16. roku życia.
Ostre przebarwienia tetracyklinowe czwartego stopnia, które wymagają założenia licówek lub koron.
Ciąża i okres karmienia piersią.
Nasilona wrażliwość termiczna zębów.
Alergia na jeden ze składników materiałów wybielających.
Brak zdyscyplinowania pacjenta (niezdolność lub niechęć do noszenia nakładek lub nietolerowanie niedogodności wynikających z dłuższego czasu siedzenia na fotelu z szeroko otwartymi ustami).

Wybielanie zębów przeciętnie kosztuje od 1000 do 2000 zł.








Czy ktoś z Was kiedykolwiek poddał się bądź chciałby poddać się profesjonalnemu wybielaniu zębów ?
Jak wrażenia u osób, które już są po ? Podzielcie się.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz